Webbinarium 26 jan.

Samverkan om KAA och UVAS – Styrning och ledning

Idag ökar gruppen unga som varken arbetar eller studerar. Hur kan vi på bästa sätt samverka för att ta vårt ansvar? Välkommen till det första i en serie om tre webbinarier som Folkbildningsrådet arrangerar tillsammans med Skolverket.
Uppdaterad: 16 december 2025

Praktisk information

Målgrupp:

Ordförande, Politiker, Rektorer

Tid:

Måndag den 26 januari kl 14.30-16.00

Plats:

På Teams

Anmälan:

Länk till webbinariet skickas ut via mejl senast den 25 januari. Webbinariet kommer inte att vara möjligt att se i efterhand.

Anmäl dig här

Webbinariet tolkas till svenskt teckenspråk.

Skolverket och Folkbildningsrådet bjuder gemensamt in till en serie webbinarier om samverkan kring kommunernas aktivitetsansvar, KAA, och unga som varken arbetar eller studerar, UVAS. KAA omfattar unga i åldrarna 16-20 år och UVAS omfattar personer i åldrarna 16–29.

Genom föreläsningar, goda exempel och möjlighet till nätverkande får du under webbinarieserien ökad förståelse, kunskap och inspiration.

Webbinarium 1: Styrning och ledning (extratillfälle)

Vad krävs för att få till en framgångsrik samverkan mellan samhällets aktörer? I det här webbinariet tittar vi på faktorer inom styrning och ledning.

Webbinariet gavs första gången i juni 2025 och riktar sig till dig som är politiker, har en ledande befattning, är nämndordförande, tjänsteperson eller rektor.

Program

14.30 Skolverket inleder

14.45 Så jobbar vi i Västerås – representanter från kommunen och folkhögskolan berättar om ett framgångsrikt samarbete

15.15 Paus

15.25 Gruppdiskussion

15.45 Panel där även Sveriges kommuner och regioner, SKR, deltar

Kontakt

Vid frågor mejla till annecatrine.uusitalo@skolverket.se eller karin.gustavsson@folkbildningsradet.se.

Arrangör

Folkbildningsrådet och Skolverket.