Nya vägar för folkbildning och företagande

Projektet Nya vägar för folkbildning och företagande stärkte samarbetet mellan fem folkhögskolor och företagsfrämjande aktörer i Västernorrland. Genom att utveckla arbetssätt och bredda synen på entreprenörskap skapade projektet bättre förutsättningar för deltagarna att närma sig arbetslivet och eget företagande.

Projektets namn: Nya vägar för folkbildning och företagande
Projektägare: Region Västernorrland, regional utveckling, kultur och bildning
Projektfinansiär: ESF, Tillväxtverket (1:1) och Region Västernorrland
Folkhögskolor: Hola folkhögskola, Ålsta folkhögskola, Örnsköldsviks folkhögskola, Mellansels folkhögskola och Härnösands folhögskola.

Beskrivning av projektet

"Nya vägar för folkbildning och företagande" var ett projekt som syftade till att stärka samverkan mellan folkhögskolor och företagsfrämjare, öka entreprenörskap och anställningsbarhet samt skapa nya möjligheter för personer med olika behov.

Det var ett treårigt projekt, finansierat av ESF, 1:1 och Region Västernorrland, som arbetade för att stärka samverkan mellan folkhögskolan och företagsfrämjande aktörer i regionen.

Ökad samverkan mellan folkhögskola och företagsfrämjande aktörer

Det finns idag en alltför svag samverkan mellan folkhögskola som utbildningsform och de aktörer som främjar företagsutveckling. Det finns även färre antal egenanställda bland de som har gått på folkhögskola jämfört med andra utbildningsformer. Bland deltagare på Allmän kurs på folkhögskola minskar dessutom antalet egenanställda.

Projektet identifierade företagsfrämjande processer och arbetade med hållbara utbildningsstrukturer och samverkansprocesser som bidrar till kompetensförsörjning, anställningsbarhet och eget företagande. Målet med projektet var att fånga upp och stötta individen samtidigt som vi byggde starkare strukturer för långsiktighet i glesa miljöer där det finns särskilt svaga samverkansstrukturer. Detta för att kunna skapa goda möjligheter till ett eget företagande för samtliga målgrupper inom folkhögskolan.

Positiva effekter

Arbetet med projektet har gett flera positiva effekter för både personal och deltagare.

Bland personalen har projektet bidragit till en breddad syn på entreprenörskap där fler nu ser att begreppet handlar om ett förhållningssätt, samt egenskaper som initiativförmåga och problemlösning som är användbart oavsett bransch eller anställningsform. Samverkan har ökat både internt på skolorna, mellan skolorna och med flera externa parter som till exempel företagsfrämjare. 

För deltagarna har temadagarna, materialet och det integrerade arbetet bidragit till en ökad förståelse för att entreprenöriellt perspektiv, företagande och anställningsbarhet kan se mycket olika ut och bedrivas i olika omfattning, allt från sidoverksamhet till mer traditionellt företagande. Det har gjort att fler deltagare kan se sig själva i ett företagande sammanhang. Projektets arbetssätt har också lett till ett mer strukturerat arbete rörande anställningsbarhet för flera av skolans kurser.

Entreprenöriell temadag

Den entreprenöriella temadagen har visat sig fungera väl inte bara innehållsmässigt utan även som en möjlighet för deltagare inom och över kursgränser att få möjlighet att lära känna varandra vid läsårsstart, vilket bidrar till en starkare gemenskap på skolan som helhet.

Projekttiden har även inneburit förståelse om behovet samt möjligheter att öka kunskapen om folkhögskolans uppdrag, vilket har öppnat upp för breddad samverkansdialog med andra skolformer och övriga stödinsatser.

Slutrapport och mer information

Ladda ner projektets slutrapport här (pdf 3MB, nytt fönster)

Länk till mer information om projektet: https://www.rvn.se/sv/utveckla-vasternorrland/kulturutveckling/Folkbildning/nya-vagar-for-folkbildning-och-foretagande/

Kontakt

HansOlov Furberg
hans.olof.furberg@rvn.se