Webbinarium 15-29 apr.

De nya demokrativillkoren: vad innebär de för folkhögskolorna?

Sveriges folkhögskolor bjuder in till två webbinarier om de nya demokrativillkoren. På det första webbinariet ges information om villkoren och på det andra processas frågor från folkhögskolorna.
Uppdaterad: 25 februari 2026

Praktisk information

Målgrupp:

Bitr. Rektorer, Lärare, Ordförande, Personal på folkhögskola, Rektorer

Tid:

Den 15 april kl 14.30-16.00 samt den 29 april kl 14.30-16.00.

Plats:

Zoom

Anmäl dig här

Välkommen på två webbinarier om de nya demokrativillkoren. Webbinariernas syfte är att folkhögskolorna ska få en gemensam bild av vad demokrativillkoren innebär och vad folkhögskolorna behöver tänka på och göra för att efterleva villkoren. 

Webbinarium den 15 april

  • Olle Westberg, RIO inleder och ger sin syn på villkoren, förändringar och möjligheter för folkhögskolorna.
  • Folkbildningsrådet berättar om demokrativillkoren och riktlinjer utifrån sin handledning.
  • Gemensam diskussion i breakoutrooms med möjlighet att formulera frågor till kommande webbinarium. Vad kommer det här att innebära för min verksamhet?

Webbinarium den 29 april

Det andra webbinariet modereras av Annica Wallenborg Flynn OFI och utgår från frågorna som inkommit från folkhögskolorna. Samtalet syftar till att problematisera praktisk tolkning av demokrativillkoren. Folkbildningsrådet finns med i samtalet

Kontakt

Olle Westberg, olle.westberg@sverigesfolkhogskolor.se
Annica Wallenborg, annica.wallenborg@sverigesfolkhogskolor.se