Diskutera demokrativillkoren i styrelsen eller personalgruppen
Här finns ett förslag på upplägg för att diskutera demokrativillkoren i er personalgrupp eller styrelse. Upplägget är inspirerat av Röda Korsets folkhögskola.
Vad innebär de nya demokrativillkoren för folkhögskolorna? Är det skillnad mellan skolans personal, styrelse och ledning på hur man måste agera?
Förslag på förberedelser och upplägg:
- Låt någon i gruppen läsa Folkbildningsrådets vägledning innan och göra en kort dragning med reflektioner. Se förslag på sidor längre ner.
- Gå igenom skrivningen om demokrativillkoren som antagits av riksdagen – sid 7 i Folkbildningsrådets vägledning
- Titta på dragningen från Daniel Lindvall, huvudsekreterare för demokrativillkoren: Demokrativillkor i folkbildningen minut 4.50-21.00
- Innan gruppdiskussionerna: Läs intervjun med Lars Forsmark som inspiration: Var fortsatt modiga så får vi hantera om något blir fel
Gruppdiskussion 1:
- Vem är företrädare? Hur långt tillbaka bör vi kontrollera händelser/uttalanden/aktion från företrädare?
- Vad betyder demokrativillkoren för mina politiska fri- och rättigheter som lärare/skolpersonal, i min yrkesroll och utanför skolan?
- När jag bjuder in gäster eller hyr ut lokaler - behöver mina förberedelser ändras? Hur får vi likartade arbetssätt på skolan?
- Samverkan och samverkansavtal
Gruppdiskussion 2:
- Hur ser vi på risker som skolan tar och tagit- våga exemplifiera och resonera. Skulle vi agerat annorlunda idag?
- Hur kan vi riskminimera och riskhantera utan att bli fega eller drabbas av beröringsskräck?
- Behöver risk- och sårbarhetsanalysen på skolan förändras?
- När och vem behöver göra arbetet?
Återsamling
Låt grupperna redogöra för framför allt tankar kring ”riskhantering” och ”gemensamma arbetssätt”.
- Hur går vi framåt? Vad kan vi göra, förändra eller stärka på vår skola?
- Skriv gärna ner konkreta åtgärder, planera för och tidssätt uppföljning.
Förslag på sidor i vägledningen att diskutera:
Folkbildningsrådet har tagit fram en vägledning: Folkbildningens demokrativillkor – regler och vägledning – Folkbildningsrådet. Förutom att den går igenom folkbildningens viktiga historiska bidrag till vår demokrati och demokrativillkorets olika delar försöker den tolka vad innebörden kan bli för folkhögskolorna och studieförbunden.
Sid 20-23: Demokrativillkorets olika delar
- Exempel på sid 21. Diskriminering och principen om alla människors lika värde men OBS berättigat syfte för positiv särbehandling accepteras.
- Sid 23, civil olydnad. Ger det en tydlig vägledning till hur vi hanterar civil olydnad beroende på om fängelsestraff eller bötesstraff finns i straffskalan?
Sid 25-26: Vem är företrädare?
- All skolpersonal räknas som företrädare. Deltagare räknas inte som företrädare.
- Inte bara de som är valda för organisationer, företag och trossamfund räknas som företrädare, utan även alla gäster som kommer till skolan och ges utrymme att föra fram sin mening. Till dem räknas tex föreläsare och gästlärare.
Sid 27-28: Särskilda skäl
Det finns skäl till att vissa övertramp ändå inte leder till förlorade stadsbidrag. Dessa kan vara tex:
- Avståndstagande
- Adekvata åtgärder – kan vara tex riskanalyser, checklistor för framtiden, diskussioner och hantering i skolans styrelse
- Enstaka agerande och hur lång tid som förflutit
- Särskilda undantag för unga personer
Sid 49-50 Skriftligt material
Även problematiska material som bryter mot demokrativillkoret får användas i undervisning. Det behöver dock kontextualiseras, ramas in och diskuteras och läraren behöver öppna upp för reflektion.
- Hur hanterar vi material som vi inte planerat inför en kurs i förväg?
- Hur hanterar vi när deltagare initierar material som kan lyftas in i undervisningen? Det är lärarens ansvar att se till att det inte står oemotsagt.